Built for precision rigid production.
Technical Specifications
| Print Resulation | 2400 DPI |
| Flatbed Size | 2050mm x 3050mm |
| Print Speed Up to | 350 m²/h |
| Print Head | Ricoh Gen6 |
| Print Head Quantitiy | 60 (Max.) |
| Print Thickness | 100 mm |
| Ink Type | UV - LED |
| Drop Volume | 5 Pl. |
| Power Requirements | 230v (±10%) / 40A / 50 Hz |
| Drying System | LED |
| Machine Weight | 3500 kg |
| Floor Area-3340 | 7320x3250x1980mm |
| Floor Area-2140 | 6300x3200x1980mm |
| Color Scale | CMYK + LcLm + W + V + Neon Color |
| RIP | Photo Print / Caldera (Opt.) |